AlleTil forældreTil fagfolkRefleksioner

Knæk et æg – en DoInk animations tutorial

Det har altid været en del af mit virke blandt børn, at jeg deltager og søger at inspirere.

Succesen med tegnefilm på iPads har ingen ende ville tage, og jeg har i udviklingens navn udført sværere og sværere projekter.

Det mest gennemførte er ægget der knækker/ klækker.

Ting springer som altid ud af min fantasi, og behovet for at vise børnene karakterskabelse samt udviklingspotentiale, fik mig i gang med ægge-idéen.

Selvom jeg på intet tidspunkt satte et forløb i gang, blev jeg gang på gang bedt om at vise hvordan jeg gjorde.

Nogle gik til opgaven nærmest automatisk, mens andre udviklede det til deres eget.

Inspireret af ungernes iver, følger nu en 16 min lang video, som med flere vinkler viser en simpel fremgangsmåde til, at knække et æg i en animation.

Eva Fog Noer
Om forfatteren
Eva Fog Noer
Pædagog og digital formidler. Jeg har arbejdet med børn, unge og teknologi siden 2009 — i praksis, i klasseværelset og i de digitale rum, de voksne sjældent ser. Jeg formidler ud fra min praksisnære erfaring i både det pædagogiske og teknologiske.
Læs mere om migAlle indlæg